Ludzie sukcesu myślą i działają inaczej, dlatego mają inne rezultaty. Inaczej też zarabiają, oszczędzają i pomnażają swoje pieniądze.

Jeżeli naprawdę chcesz kontrolować swoje finanse, zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, a nawet stworzyć wolność finansową to w tym artykule dowiesz się:

– co zrobić aby przybliżyć się do wolności finansowej
– na czym polega wolność finansowa
– czym różni się wolność finansowa od bogactwa

Często dostaje pytanie:

„Co robić, żeby mieć więcej pieniędzy, aby osiągnąć bezpieczeństwo finansowe, a następnie wolność?”

Jest wiele sposobów, jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, najpierw musisz stać się klarowny jaki jest Twój cel i dlaczego chcesz go osiągnąć.

1 KROK – Twoje wielkie dlaczego

„Niektórzy mają tysiące powodów dla których nie mogą zrobić tego, co chcą zrobić, podczas gdy wszystkim, czego potrzebują, jest jeden powód, dla którego jednak mogą”.

Określenie Twojego głównego powodu jest bardzo ważne dla każdego celu jaki sobie postawisz, ale właśnie w sferze – finanse jest to szczególnie istotne. 

Dlaczego?

W drodze do swojej wolności finansowej będziesz musiał wyjść ze swojej strefy komfortu i nauczyć się nowych umiejętności. 

Często będziesz musiał powiedzieć NIE wielu osobom, którym po prostu jest na rękę, żebyś został tam gdzie jesteś.

NIE do tego co jest wygodne i nie zawsze łatwe.

Będziesz musiał zrezygnować z „mentalnego niedbalstwa” i „biadolenia„, czyli tzw. wymówek, aby móc skupić się na swoim celu, aby później móc robić to co inni bardzo by chcieli, ale nie mogą.

Ty natomiast zbierzesz prawdziwe „żniwa” w postaci bezpieczeństwa oraz wolności finansowej.

Wolność finansowa pozwoli Ci na wybory w życiu, których inni nie będą mogli mieć, ponieważ kiedyś nie chcieli zrobić tego co Ty robiłeś.


Przeanalizujmy statystki…

blank


Ile godzin średnio pracujesz?

Większość osób pracujących na etacie pracuje 8h dziennie, 5 dni w tygodniu, 4 tygodnie w miesiącu, 12 miesięcy w roku przez ok. 40 lat. Po przeliczeniu daje nam to ok. 80 tys. godzin. 

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi ok. 4047 zł brutto, czyli załóżmy ok. 3000 zł netto. To daje nam w przybliżeniu 20 zł za godzinę pracy.

To oznacza, że przez 40 lat zarobisz 1 600 000 zł. Aby uprościć obliczenia zawyżyliśmy nieco stawkę godzinową, a dodatkowo warto pamiętać, że większość osób w Polsce zarabia mniej niż wynosi średnie wynagrodzenie. 

Około 70% z tej kwoty wydasz na swoje bieżące wydatki. A więc po przepracowaniu 40 lat zostaje Ci 30% z 1600 tys. czyli 480 tys. zł. 

Co możesz za to kupić, a z czego musisz zrezygnować? 

Dlatego żeby odnosić inne rezultaty w swoich finansach musisz podjąć inne działanie.


POBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK ,,KLAROWNOŚĆ W FINANSACH"

blank

Jaki jest Twój powód?

Jest to najważniejsza część, ponieważ to właśnie twój powód da Ci siłę i motywację, żeby „wyrwać się” mentalnie ze swojego środowiska i takiego samego schematu działania.

Przygotowałam dla Ciebie zadanie, które pozwoli Ci ustalić Twoje „dlaczego”.

Twoja inicjatywa:

1) Zrób listę 7 rzeczy materialnych, które będę Cię motywować w drodze do Twojego celu.

np.

– mieszkanie w bezpiecznej dzielnicy, w wygodnym, pięknym apartamencie,
– wysłanie dzieci do prestiżowej szkoły,
– wyjazd na wakacje z całą rodziną do miejsca, które razem wybierzecie, a nie do takiego na które Cię tylko stać itp.

2) Stwórz również listę 7 powodów niematerialnych (powody niematerialne są zazwyczaj najmocniejsze i motywują nas najsilniej), związanych z Twoim wewnętrznym zadowoleniem.

Zastanów się jak będziesz się czuć kiedy już osiągniesz wolność finansową np. 

– podarowanie bliskiej osobie czegoś co sprawi różnicę
– uśmiech Twojej żony/ Twojego męża na twarzy,
– moment kiedy powiesz swojej rodzinie, że już nie musisz pracować masz dochód pasywny i zaczniesz spędzać z nimi więcej czasu,
–  czas na swoje hobby, marzenia itp.

2 KROK – jaki jest Twój numer wolności finansowej?

Klarowność finansowa, ile potrzebujesz aby być wolnym finansowo?

Większość ludzi pracuje od rana do nocy i nigdy nie będą wolni finansowo, ponieważ nawet nie wiedzą co oznaczałaby wolność finansowa w ich przypadku. 

Drugim krokiem aby móc osiągnąć wolność finansową jest odpowiedzenie sobie na pytanie: jaki jest mój numer wolności finansowej?

Co mam na myśli? 

Innymi słowy jaka suma pieniędzy da Ci taki styl życia jaki chcesz mieć?

Jednak aby móc odpowiedzieć na to pytanie najpierw musimy ustalić czym tak naprawdę jest wolność finansowa…

Czym jest wolność finansowa?

Jest to sytuacja kiedy Twój dochód pasywny płaci wszystkie Twoje niezbędne wydatki (czyli rachunki, jedzenie, transport, lekarz, ubezpieczenia, raty itp.) i możesz żyć na takim standardzie jak obecnie. 

UWAGA: wakacje, wychodzenie do restauracji, do kina, kupowanie nowej pary butów czy droższego samochodu a więc uogólniając wszelkie przyjemności nie należą do niezbędnych wydatków. Te wydatki są zaliczane do luksusu.

A czym jest w takim razie dochód pasywny?

Dochód pasywny są to pieniądze, które pochodzą nie z Twojej aktywnej pracy, lecz z inwestycji lub biznesów pasywnych np. z wynajmu.

Pozwól, że podam Ci przykład…

Znam kilka osób, które wybudowały piękny ogromny dom na obrzeżach miasta. Jednak kiedy ich dzieci dorosły i opuściły już rodzinne miasto, dom stał się praktycznie pusty.

Większość powierzchni domu była zupełnie niewykorzystana. Dlatego wiele osób decyduje się aby wynająć wolne pokoje dla np. studentów czy turystów. 

Zysk z wynajmu pozwala im pokryć wszystkie rachunki i utrzymać taki standard życia jaki dotychczasowo prowadzili. 

Inny znajomy z Londynu, systematycznie „okazyjnie” kupował mieszkania np. po kryzysie finansowym w 2008 kiedy wiele nieruchomości poszło w dół.

Pracował brał kredyt i kupował następne, po 10 latach miał cztery mieszkania, które nie tylko spłacały kredyty ale dawały mu niezły dochód.

Pozwoliło mu to zwolnić się z pracy i zająć się tematem nieruchomości profesjonalnie. Mogę śmiało powiedzieć, że teraz kreuje on swoje bogactwo nie tylko wolność.  

Jeżeli chcesz polepszyć swój styl życia, musisz zastanowić się o jaką sumę pieniężną. 

Jeśli chcesz:

  • mieszkać w apartamencie

  • jeździć na wakacje kilka razy w roku

  • mieć samochód marki xxx

…to odpowiednio dostosuj/ureguluj swoją liczbę wolności, ponieważ im wyższy standard, tym wiesza będzie liczba – czyli tym większa będzie cena do zapłacenia za Twoją wolność finansową.


POBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK ,,KLAROWNOŚĆ W FINANSACH"

blank

Twoja inicjatywa:

Zastanów się i zapisz – jaki jest Twój numer wolności finansowej?

Wiele osób myli wolność finansową z bogactwem.

blank


Czym różni się wolność finansowa od bogactwa?

Tak jak wcześniej pisaliśmy, wolność finansowa to Twój przepływ pieniężny, który pokrywa Twoje podstawowe koszty życia (bez potrzeby Twojej aktywnej pracy).

Czym w takim razie jest bogactwo?

Bogactwo pozwala Ci na luksus, czyli…

  • podróże

  • częste wakacje

  • edukację

  • mentoring z najlepszymi ekspertami

  • kupowanie nowych rzeczy

  • wychodzenie do restauracji

  • wszelkie inne przyjemności…

Wolność finansowa ma jednak jedną ogromną zaletę. Jak sama nazwa wskazuje, daje Ci ona wolność, wolność czasową.

Tak naprawdę większość ludzi pracuje, żeby przetrwać nie mając ani chwili wytchnienia i nie żyją w luksusie. 

Z drugiej strony, jest również sporo ludzi, którzy maja potężny majątek, bogactwo, żyją w luksusie – w ogromnym apartamencie nad brzegiem oceanu, jeżdżą luksusowymi samochodami, ale oni także pracują od rana do nocy nie mając czasu na cieszenie się swoim luksusem. 

Dlatego we współczesnym świecie nowym kryterium bogactwa stał się CZAS. Celem większości osób jest stanie się wolnym finansowo i jednocześnie czasowo.

Co zrobić żeby przyspieszyć swoją wolność finansową?

3 KROK – zarządzanie swoimi finansami

Żeby osiągnąć niezależność finansową zdecydowanie potrzebna jest zdolność zarządzania swoimi pieniędzmi. 

Wiele razy słyszałam ludzi, którzy mówią, że gdyby tylko mieli więcej pieniędzy, wiedzieliby jak je zainwestować i nimi odpowiednio zarządzać. 

Prawda jest jednak taka, że jeśli nie potrafisz zarządzać tym co już masz i  każdego miesiąca kończysz swój bilans wydatków i dochodów zerem (albo ujemnie), to tym bardziej nie dasz sobie rady z większą ilością pieniędzy!

Tak dziej się przykładowo z osobami, które nagle wygrywają duże pieniądze w jakimś konkursie np. w lotto.

Wiele z tych osób, w krótkim czasie traci całą swoją fortunę praktycznie „na nic”. Nie dokonali żadnych rozsądnych inwestycji, które mogłyby w przyszłości zapewnić im pasywny dochód pieniężny.

Dlatego pierwszym krokiem przy zarządzaniu swoimi finansami jest kontrola własnych wydatków. 

Pozwól, że zadam Ci pytanie: zdarza Ci się pod koniec tygodnia otworzyć portfel ze zdumieniem, że jest już pusty?

Zachodzisz wówczas w głowę, na co wydałeś swoje wszystkie pieniądze. Przypominasz sobie najważniejsze wydatki, ale ich suma nie zgadza się z tą ilością pieniędzy, które miałeś w portfelu na początku tygodnia.

Zarządzanie swoimi wydatkami zapełni Ci pełną kontrolę nad Twoimi finansami. Uwolnisz się od poczucia winy z powodu zmarnowanych pieniędzy, poznasz swój potencjał finansowy i dzięki temu znacznie zwiększysz swoje oszczędności.


POBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK ,,KLAROWNOŚĆ W FINANSACH"

blank

blank
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY

Jak w 3-ch krokach stać się charyzmatyczną osobą?
W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę? Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju,[...]
Wyjdź ze strefy komfortu i zacznij robić rzeczy do których jesteś stworzony
Jest to specjalne 70 min nagranie video na żywo z kursu, który prowadziłam podczas mojego wystąpienia na jednym z sympozjów[...]
[Video] Czym są wartości wewnętrzne?
Jeżeli zdarza Ci się kreować efekt jojo i mimo ciężkiej pracy ciągle wracać do punktu wyjścia to……z poniższego video dowiesz się jak to zmienić oraz[...]
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>