Gdy pracuję z przedsiębiorcami, często zadają mi pytania:

  • „Jak być inspiracją dla swojego zespołu?”

  • „Jak być osobą, która jest odbierana jako prawdziwy przywódca zamiast być tylko „samozwańczym liderem”?”

… a także: „jak przejąć inicjatywę podczas spotkań ze znajomymi lub być przykładem dla swoich dzieci?”

Tak naprawdę to Twoje czyny pokazują innym kim naprawdę jesteś.

W tym blogu dowiesz się jak być efektywnym liderem XXI wieku oraz odkryjesz 3 kroki do odkrycia go w sobie, nawet jeżeli nie jesteś charyzmatycznym mówcą, a umiejętność ta potrzebna Ci będzie do zainspirowania swoich najbliższych.

Jak być inspirującym liderem?

Historia firmy Boba Chapmana

Firma produkcyjna, której szefem był Bob Chapman, podczas kryzysu finansowego poniosła ogromne straty. Praktycznie z dnia na dzień firma utraciła 30% swoich klientów.

Dla tak wielkiej korporacji był to ogromny problem, straty na dosłownie miliony, w konsekwencji firmy nie było stać na utrzymanie swoich pracowników.

blank


Co się stało?

Firma potrzebowała 10.000.000 $ aby móc dalej funkcjonować. Pierwszym pomysłem, który się nasuwał było oczywiście zwolnienie pracowników.

Zorganizowano zebranie całego zarządu firmy i rozpoczęły się narady kogo zwalniać najpierw. Bob Chapman zareagował w dość nietypowy sposób…

Powiedział, że w jego firmie nie będziemy nikogo zwalniać, tylko trzeba znaleźć takie rozwiązanie aby każdy był z niego zadowolony.

Zaproponował żeby każdy pracownik poszedł na 4 – tygodniowy bezpłatny urlop.

Pomysł był bardzo dobry, ale najważniejsze jednak było to, w jaki sposób przedstawił to rozwiązanie. Powiedział członkom zarządu, administracji i pracownikom fabryk, że lepiej żeby każdy ucierpiał po trochę, niż żeby kilku z nas ucierpiało bardzo, tracąc prace i środki do życia.

Lojalność pracowników od tej pory była niesamowicie wysoka, ponieważ każdy wiedział, że nie jest tylko kolejnym numerem w wielkiej korporacji i może czuć się bezpieczny.



ROZWIĄŻ QUIZ:

„Jakim Typem Lidera Jesteś”

blank

Firma szybko oszczędziła 10.000.000 $, które były niezbędne do przetrwania, a dodatkowo udało się jej zarobić dodatkowe 20.000.000 $ dzięki niesamowitej wydajności i lojalności pracowników.

Mało tego, Ci którzy mogli pozwolić sobie finansowo na bezpłatne wakacje zaczęli oferować pomoc tym, którzy nie mogę sobie pozwolić na 4 tygodnie bez dochodu. W rezultacie niektórzy pracownicy mieli 5 lub 6 tygodni urlopu bezpłatnego a inni tylko 3 lub 2 tygodnie.

Jeżeli naprawdę chcesz inspirować swój zespól i ludzi dookoła siebie, musisz stworzyć środowisko, w którym czują się oni bezpiecznie. Środowisko, gdzie Ty pierwszy wyciągasz rękę.

Leadership czy też przywództwo nie jest pozycją czy rangą, ale wyborem.

Samozwańczy lider

Pewnie Ty sam znasz wiele samozwańczych liderów, którzy może są właścicielami firm czy menedżerami, mają autorytet i mają uprawnienia aby zwolnić kogoś z pracy dlatego są słuchani przez innych, ale tak naprawdę nikt za nimi nie podąża…

W innej sytuacji, tzn. jeśli nie mieliby tej pozycji, nikt by ich nie słuchał.

Znam również ludzi, którzy nie mają specjalnych pozycji w firmie czy autorytetu ze względu na rangę w firmie, jednak są niesamowitymi liderami. Ludzie im ufają, podążają za nim i chcą z nimi współpracować.

To dla takich właśnie ludzi współpracownicy, pracownicy i partnerzy chcą pracować.

Dla takich właśnie liderów ludzie poświęcają nawet swój prywatny czas i wykonują dużo dodatkowych obowiązków, żeby osiągać konkretny cel firmy, ponieważ wiedzą, że ich lider zrobiłby to samo dla nich.

Co składa się na fenomenalnego lidera?

blank


Efektywny lider XXI wieku

W świecie ciągłych zmian informacji, lider stał się ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Tak naprawdę mity przywództwa, które są często powtarzane przez wielu ludzi, nie działają.

Tzw. silna ręka nie działa już w ten sam sposób jak kiedyś. Na dłuższą metę przynosi słabą lojalność i raczej powoduje powstanie walki o przetrwanie niż rozkwit inspiracji.

Czy prawdziwy lider istnieje w Tobie?

To czy będziesz w stanie zaprowadzić swoich ludzi do sukcesu, zależy od tego:

1) Jak wykorzystujesz swoje najcenniejsze aktywo – czyli czas. Odpowiedź znajdziesz w swoim kalendarzu. Zobacz z kim spędzasz czas, gdzie podróżujesz, jakie czytasz książki, kogo słuchasz itd.

Prawdziwy lider ma otwarty umysł, obserwuje otaczające go środowisko, dostrzega nowe trendy, dzięki czemu może przewidzieć pewne konieczne zmiany zarówno w biznesie jak i życiu prywatnym.

Gdyby lider nie patrzył w kierunku zmian nie byłby w stanie dostrzec, a tym bardziej zaspokoić nowych potrzeb swojego zespołu/otoczenia.

Świetni liderzy kreują zmiany, ponieważ wiedzą co jest potrzebne w danym momencie, nie chowają głowy w piach, lecz tworzą nowe trendy.

blank


2) jak mierzysz dywersyfikację swoich kontaktów?

Chodzi mi tutaj o Twoją umiejętność utrzymania dobrych kontaktów nie tylko z tymi, którzy są tacy jak Ty, ale również z tymi, którzy są kompletnie inni od Ciebie.

Inspirujący lider potrafi zbudować fantastyczne relacje, tworzy środowisko współpracy aby osiągnąć wspólny cel.

Dywersyfikacja jest ważna, ponieważ wówczas jesteś otoczony ludźmi, którzy mają różny punkt widzenia, dzięki czemu możesz zobaczyć inne trendy, a tym samym lepsze rozwiązania.

Nie byłbyś w stanie tego zrobić jeżeli miałbyś dookoła tylko ludzi, którzy myślą dosłownie tak samo jaki Ty, ponieważ oni widzieliby właśnie takie same rozwiązania.


ROZWIĄŻ QUIZ:

„Jakim Typem Lidera Jesteś”

blank

3) czy jesteś wystarczająco odważny aby porzucić swoją przeszłość – czyli strategię, która kiedyś przynosiła Ci sukces, ale teraz niekoniecznie działa?

Słaby Lider robi to co zna i to z czym czuję się wygodnie. Świetny lider ma odwagę aby być inny, aby zrobić coś nowego.

Wielu sławnych liderów potwierdza, że jedną z najważniejszych umiejętności jest zbudowanie w sobie emocjonalnej siły, aby nie poddać się przed ludźmi, którzy uważają, że Twoje nowe zmiany, Twoje nowe pomysły i innowacje są bezsensowne a wręcz wprowadzają destrukcję.

Te 3 pytania pozwolą Ci przekonać się czy jesteś silnym liderem czy też nie, lepiej niż jakiekolwiek testy osobowości.

Jak być inspirującym liderem – część 2

Najważniejsza cecha dobrego lidera?

Podejmowanie słusznych decyzji to jedna z najważniejszych umiejętności lidera. Na tym opiera się bowiem przyszły sukces. Innymi słowy niezwykle ważna jest jego umiejętność zobaczenia góry lodowanej zanim uderzy w nią statek.

Wielu liderów nie wykorzystuje swojego talentu i podejmuje tragiczne decyzje, czy to politycy, czy liderzy w branżach finansowych. Widzimy to na porządku dziennym, jak dużo statków uderza w góry lodowe.

Co zrobić żeby podejmować słuszne decyzje?

Jaka jest ta jedna umiejętność albo raczej nawyk, który spowoduje, że będziesz podejmował słuszne decyzje, a tym samym będziesz najlepszym liderem dla swojej firmy dla swoich ludzi, najlepszym partnerem/ką, najlepszym rodzicem?

Pozwól, że przytoczę wyniki pewnych badań.

Wyniki badań.

Studiowałam przeróżne badania dotyczącego tego co wpływa na jakoś podejmowania decyzji.

Okazuje się, że jednym z najważniejszych czynników jest wystarczająca ilość snu.

blank


Badania przeprowadzone przez Petera Hamesa pokazują, że w wyniku bezsenności produktywność spada o 25 – 40%.

Dodatkowo ludzie, którzy nie śpią odpowiedniej ilości godzin mają problem z pamięcią, kreatywnym myśleniem a także są bardziej podatni na prokrastynację.

W dzisiejszym świecie spanie odpowiednią liczbę godzin jest szczególnie trudne, zwłaszcza zauważam to w świecie mężczyzn… kiedy mężczyźni są dumni z tego, że mogą przetrwać na 4 – godzinnym śnie, twierdząc, że więcej odpoczynku  im nie potrzeba.

Statystyki.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska „Jak śpią Polacy”  49% ankietowanych śpi mniej niż 6h na dobę w tygodniu.

42% osób niedosypia z powodu zbyt dużej ilości obowiązków.

20% osób uważa, że sen to luksus, na który często nie może sobie pozwolić.

57% osób uważa, że trzeba zrezygnować ze snu, aby odnieść sukces zawodowy

Naukowcy potwierdzają, że są oni jednak w błędzie. Powinni zrozumieć, że najszybszą droga do ich sukcesu jest właśnie sen.

Kiedy nasze oczy są zamknięte, kiedy śpimy, nasz mózg jest najbardziej aktywny a podświadomość szuka najlepszych rozwiązań.

To jak jakie decyzje podejmują liderzy nie tylko ma wpływ na ich firmy, życie prywatne, ale na cały świat.

Wypoczęty umysł jest bardziej kreatywny, myśli szybciej, znajduje lepsze rozwiązania w krótszym czasie a przede wszystkim potrafi zauważyć krążące dookoła góry lodowe.

Dlatego w dzisiejszym świecie – czyli w ciągłej pogoni za lepszym jutrem, wysoką produktywnością i byciem na mecie pierwszym, najważniejszą cechą lidera jest jakościowy sen.

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem naszej produktywności sugerują, że potrzebujemy 7-8 godzin snu.

Odpowiednia regeneracja wpłynie pozytywnie na Twoją wydajność, a co za tym idzie na jakość podejmowanych decyzji – na jakość Twojego życia.


ROZWIĄŻ QUIZ:

„Jakim Typem Lidera Jesteś”

blank

blank
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY

Jak w 3-ch krokach stać się charyzmatyczną osobą?
W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę? Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju,[...]
Wyjdź ze strefy komfortu i zacznij robić rzeczy do których jesteś stworzony
Jest to specjalne 70 min nagranie video na żywo z kursu, który prowadziłam podczas mojego wystąpienia na jednym z sympozjów[...]
[Video] Czym są wartości wewnętrzne?
Jeżeli zdarza Ci się kreować efekt jojo i mimo ciężkiej pracy ciągle wracać do punktu wyjścia to……z poniższego video dowiesz się jak to zmienić oraz[...]
blank
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY

Jak w 3-ch krokach stać się charyzmatyczną osobą?
W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę? Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju,[...]
Wyjdź ze strefy komfortu i zacznij robić rzeczy do których jesteś stworzony
Jest to specjalne 70 min nagranie video na żywo z kursu, który prowadziłam podczas mojego wystąpienia na jednym z sympozjów[...]
[Video] Czym są wartości wewnętrzne?
Jeżeli zdarza Ci się kreować efekt jojo i mimo ciężkiej pracy ciągle wracać do punktu wyjścia to……z poniższego video dowiesz się jak to zmienić oraz[...]
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>