Chciałbyś realizować swoją pasje na poziomie mistrzowskim?

Zostać ekspertem w danej dziedzinie?

Wykorzystać to w czym jesteś naturalnie dobry?

Podziwiamy ludzi, którzy są widziani jako ekspertów w danej dziedzinie. Ludzi, do których wszyscy inni przychodzą po konkretną poradę, konsultacje, aby kupić ich usługi.

Takie osoby są traktowane specjalnie i otrzymują też specjalne wynagrodzenie – wynagrodzenie eksperckie. Inni natomiast, którzy nie osiągnęli mistrzowskiego poziomu i są po prostu przeciętni otrzymują przeciętne wynagrodzenie…

A więc co takiego posiadają eksperci?

Jak to osiągnąć?

Bardzo często wszystko zaczyna się już w dzieciństwie… ponieważ w szkole zazwyczaj mówiono nam aby skupiać się na tym w czym nie jesteśmy dobrzy.

Podam Ci przykład.

Załóżmy, że osiągałeś wysokie wyniki w przedmiotach kreatywnych np. na plastyce, muzyce, lub też nie miałeś problemów z wystąpieniami publicznymi, z recytowaniem wierszy.

Z pewnością rodzicie nie wysyłali Cię na dodatkowe zajęcia abyś mógł dalej się rozwijać w tym kierunku – muzyki, malarstwa czy aktorstwa.

blank

Z kolei miałeś pewne trudności z przedmiotami ścisłymi np. matematyką. Wówczas rodzice i nauczyciele powtarzali Ci żebyś największą uwagę poświęcał właśnie na ten przedmiot. Możliwe, że chodziłeś nawet na dodatkowe zajęcia czy korepetycje.

Czy ty też doświadczyłeś tego, że po wywiadówkach zazwyczaj rodzicie nie skupiali się na tych przedmiotach, z których otrzymywałeś wspaniałe oceny, tylko zwracali uwagę na te, z których oceny były gorsze?

A może sam jesteś rodzicem i też tak robisz?

Zresztą tak jest również i dzisiaj w świecie dorosłych.

Odpowiedz sobie szczerze, czy przypadkiem nie skupiasz się przeważnie na tym co Ci nie wyszło? Przeprowadziłeś 10 fanatycznych spotkań sprzedażowych a 1 spotkanie zakończyło się niepowodzeniem.

Myślisz o tych 10 dobrych czy 1 złym spotkaniu?

O swoich sukcesach, czy porażce?

Niestety zdecydowana większość ludzi myśli o swojej porażce. Nic w tym dziwnego, ponieważ cały czas kieruje nami program „zakodowany” w dzieciństwie – „skup się na tym w czym NIE jesteś dobry”.

Przeprowadzono wiele badań dotyczących ludzkiego potencjału, które pokazują, że człowiek nie osiągnie poziomu mistrzowskiego w danej dziedzinie jeżeli będzie skupiał się na swoich niepowodzeniach zamiast na sukcesach.

W momencie kiedy skupiasz swoją uwagę na porażkach, na tym, nad czym musisz jeszcze więcej pracować Twoja energia zaczyna spadać, Twój entuzjazm słabnie a silna wola powoli zanika. Wówczas pojawia się niebezpieczny moment, ponieważ dołączasz do grupy ludzi po prostu przeciętnych.

Rezygnujesz z siebie, swojego talentu, przestajesz w siebie wierzyć i całkowicie tracisz chęć do dalszego rozwoju.

Dlatego jednym z najważniejszych nawyków ludzi sukcesu jest skupianie się na tym w czym jest się dobrym, na swoich naturalnych zainteresowaniach, predyspozycjach, talentach. 

blank

Jak wprowadzić taki nawyk do swojego życia?

Więcej na temat nawyków znajdziesz w tym artykule.

Przygotowałam dla Ciebie szybki plan akcji – jak wydobyć z siebie eksperta.

Zrób listę:

– rzeczy, w których uważasz, że jesteś dobry

– rzeczy, którymi się interesujesz

– rzeczy, o które najczęściej pytają się Ciebie inni

– dziedzin, w których osiągnąłeś do tej pory sukcesy .

Następnie obok napisz akcje, tzn. jakie działanie możesz podjąć aby wejść na kolejny poziom w konkretnym przykładzie.

Przykład: rzecz w której jesteś dobry – podróżowanie. Masz talent do znajdowania super okazji a przede wszystkim ciekawych przygód.

Odwiedzasz te same miasta, rejony co setki tysiące turystów, ale Ty odkrywasz zupełnie nieznane nikomu miejsca, coś specjalnego. Akcja – możesz zostać ekspertem w organizowaniu wakacji z niezwykłymi przygodami.

Jeżeli nie wiesz w czym jesteś dobry, proponuje Ci po prostu zapytać się swoich bliskich, znajomych, dzieci: jak uważasz, w czym jestem dobry?

Często spotykam się z przeświadczeniem, że ekspert to osoba, która nagle doznała wręcz „objawienia”. Dużo ludzi uważa, że dana osoba stała się ekspertem po prostu z dnia na dzień.

A tak nie jest.

Na początku robisz coś systematycznie dla siebie albo dla bliskich. Jesteś w tym dobry. Nagle inni dostrzegają Twój talent i sami do Ciebie przychodzą.

Pozwól, że opowiem Ci jeszcze pewną historię.

W starej chatce w Chinach mieszka 3 – pokoleniowa rodzina, dzieci, rodzice i dziadkowie. Każdego wieczoru rodzina siada wspólnie do kolacji podczas, której dziadkowie opowiadają historię swoim wnukom.

blank

Pewnego dnia babcia opowiadała historię o 2 walczących ze sobą wilkach, które żyją w każdym człowieku. Dzieci z zaciekawieniem pytają się co to za wilki. Babcia odpowiada, że jeden z nich to wilk zawistny, który spostrzega świat z perspektywy niedostatku a ludzi uważa za wrogów.

Ma po prostu bardzo negatywne nastawienie. Drugi natomiast jest przepełniony miłością, zawsze widzi szklankę do płowo pełną, jest nastawiony pozytywnie do świata.

Dzieci pytają się, który wilk wygrywa?

Babcia odpowiada, że raz wygrywa jeden wilk, innym razem drugi. To zależy, którego z nich karmisz najwięcej.

Dokładnie tak samo jest z naszymi zachowaniami, sukcesami, nawykami. To na czym się skupiasz wygrywa.

Jeżeli naprawdę zależy Ci na rozwijaniu swoich zainteresowań, pasji i chcesz osiągnąć sukces przygotowałam dla Ciebie prezent – Dziennik Sukcesu (do pobrania poniżej), który pomoże Ci wprowadzić nowe pozytywne nawyki do Twojego życia.

Dzięki temu będziesz mógł osiągnąć swój życiowy sukces w tym co kochasz.

Dziennik ten powstał właśnie dla ludzi, którzy chcą zostać ekspertami w danej dziedzinie, dla tych którzy chcą przestać być tylko „przeciętnymi”.

Ludzie sukcesu nie działają chaotycznie. Mają wypracowaną odpowiednią rutynę.

Kiedy nauczysz się odpowiednich nawyków, Twoja silna wola nie będzie odgrywała dużego znaczenia, ponieważ będziesz wykonywać swoje nawyki odruchowo.

Dlatego Dziennik Sukcesu został stworzony w taki sposób abyś mógł wypracować odpowiednią rutynę dnia oraz żeby dawać Ci codziennie bodziec do działania.

blank
blank
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY

Jak w 3-ch krokach stać się charyzmatyczną osobą?
W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę? Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju,[...]
Wyjdź ze strefy komfortu i zacznij robić rzeczy do których jesteś stworzony
Jest to specjalne 70 min nagranie video na żywo z kursu, który prowadziłam podczas mojego wystąpienia na jednym z sympozjów[...]
[Video] Czym są wartości wewnętrzne?
Jeżeli zdarza Ci się kreować efekt jojo i mimo ciężkiej pracy ciągle wracać do punktu wyjścia to……z poniższego video dowiesz się jak to zmienić oraz[...]
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>