Jeżeli chciałbyś emanować pewnością siebie podczas ważnych rozmów biznesowych oraz w relacjach prywatnych, to w tym blogu poznasz 3 ważne kroki, które sprawią, że Twoja pewność siebie znacznie wzrośnie przed kluczowym dla Ciebie spotkaniem/wydarzeniem. 

Pewność Siebie jest tą najbardziej pożądaną cechą.

Dlaczego?

Kiedy rozmawiałam z ludzi, którzy odnieśli sukces w swoim życiu w różnych kategoriach, prawie każdy z nich powiedział mi, że to właśnie pewność siebie odegrała w ich sukcesie ogromną rolę.

Tak samo, kiedy pytam się swoich klientów oraz ludzi, którzy mają aspiracje, aby osiągnąć sukces „co jest potrzebne do sukcesu” to każdy zdaje sobie sprawę, że pewność siebie jest tym kluczowym elementem.

Kiedy mówimy o sukcesie biznesowym oczywiście wiemy, że pewność siebie jest nieodłącznym elementem. Kiedy mówimy o związkach i relacjach osobistych, również osoba, która jest bardziej pewna siebie ma łatwiej – szybciej nawiązuje kontakty, jest lepiej odbierana przez innych. Tak samo rodzic, który jest asertywny, pewny siebie jest bardziej szanowany i słuchany przez swoje dzieci.

My sami kiedy jesteśmy pewni siebie i mocno wierzymy w to co robimy, lepiej pokonujemy problemy, ponieważ wierzymy, że sobie z nimi poradzimy.

Innymi słowy pewność siebie sprawia, że w większości przypadków dostajemy to co chcemy.

3 kroki do pewności siebie

Jest to bardzo oczywiste – kiedy jesteś przygotowany Twoja pewność siebie ogromnie wzrasta. Jednak większość ludzi nie jest po prostu prawidłowo przygotowana przed tym ważnym wydarzeniem, spotkaniem czy prezentacją.

PRZYGOTOWANIE

1) intelektualne

2) mentalne

3) emocjonalne

blank

Przygotowanie intelektualne:

Załóżmy, że przygotowujesz się do sprzedaży swoich produktów/ usług swoim kontrahentom czy klientom. Większość osób oczywiście przygotuje się merytorycznie do tego spotkania, dokładnie wiedzą co mają powiedzieć, znają wszystkie szczegóły oferty, przygotują mnóstwo zalet, którymi mogą się pochwalić itp.

Oczywiście to jest niezwykle ważne, jednak mało kto zrobi coś więcej…

Coś o czym nigdy nie zapominają eksperci – czyli zrobienie próby generalnej tego spotkania.

Zrób próbę na głos, tak jakby klient siedział już przed Tobą. Jeśli chcesz wejść na profesjonalny poziom – zaproś kogoś przed kim możesz zrobić próbę, najlepiej jakby to była osoba, która też chce poćwiczyć, wówczas będziesz mógł dostać konstruktywny feedback/ konstruktywną opinię.

Mentalne przygotowanie:

Jest to znajomość osoby, z którą się spotykasz.

Kiedy masz np. spotkanie sprzedażowe dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której idziesz czy też o osobie, z którą masz się spotkać. Zorientuj się co jest dla nich ważne, co już osiągnęli.

Najlepsi sprzedawcy odrabiają „zadanie domowe” – wiedzą dużo o swoim kliencie, aby zbudować z nim dobrą relację zanim zaczną rozmawiać konkretnie o sprzedaży. Na samym początku spotkania warto porozmawiać o np. pasjach, wakacjach, planach na weekend itp.

Kiedy zbudujesz dobrą relację już na samym początku, sprzedaż pójdzie już z górki.

Tak samo robią też np. mówcy publiczni, trenerzy. Kiedy bardzo dobrze znają swoją publikę, wiedzą jakie są ich problemy mogą się z nimi utożsamić.

blank

Przygotowanie emocjonalne:

Jestem przekonana, że 99% osób, przed ważnym wydarzeniem jest przygotowana ze swojego materiału. Dużo osób przygotuje się również mentalnie (np. przed rozmową o pracę z pewnością każdy dokładnie pozna firmę, w której chce pracować).  I niestety mam podejrzenia, że tylko 1% osób przygotuje się także emocjonalnie.

Chociaż ostatnio mam wrażenie, że coraz więcej osób przygotowuje się mentalnie, ponieważ często różni eksperci np. gwiazdy sportu, opowiadają o tym jak istotną rolę w ich sukcesach odgrywa właśnie mentalne przygotowanie.

Jak to zrobić?

Zadaj sobie pytanie: jak chcesz się czuć podczas spotkania?

Założę się, że odpowiesz, że chcesz się czuć po prostu pewnym siebie…

Jak myślisz, co spowoduje, że poczujesz się bardziej pewny siebie?

Pomyśl o swoich dotychczasowych sukcesach, o sytuacjach, które zakończyły się tak jak chciałeś. Kiedy myślisz o tym, że jesteś dobry wystarczająco, że dasz radę wzbudzasz w sobie pozytywne wibracje, które wpłyną na Twoją pewność siebie.

Dopiero kiedy obudzisz w sobie te pozytywne emocje możesz wejść na spotkanie!

Mowa ciała osoby pewnej siebie

„To jak Cię widzą tak Cię piszą.”

„Oceniamy książkę po okładce.”

Te powiedzenia są niestety prawdziwe. Czy chcesz czy nie, ludzie oceniają nas po wyglądzie, ponieważ jest to instynktowne.

Byłeś kiedyś na jakimś spotkaniu networkingowym? Z własnego doświadczenia wiem, że kiedy wchodzimy na takie spotkanie od razu „skanujemy” całą salę (nawet czasami robimy to podświadomie) w poszukiwaniu osoby z przyjazną mową ciała, która jakby „zaprasza” nas swoją postawą do rozmowy.

Twoja mowa ciała jest tym, co od razu pokazuje innym:

– czy jesteś przyjazną osobą, czy też nie,

– czy jesteś otwarty i czy można nawiązać z Tobą relacje czy jesteś raczej wrogo nastawiony i lepiej się do Ciebie nie zbliżać.

Dlaczego  mowa ciała, odgrywa największą rolę w komunikacji i budowaniu fantastycznych relacji?

Zobacz sam, jak Twoim zdaniem wygląda postawa osoby, która jest nieprzyjazna?

 • Zamknięta mowa ciała
 • Brak kontaktu wzrokowego 
 • Ignoruje nowe osoby
 • Stoicki wyraz twarzy
 • Osądza
 • Sprawia wrażenie osoby niedostępnej

Rozmawiając z taką osobą odnosimy wrażenie, że nie jest nami totalnie zainteresowana.

A teraz zobacz jak wygląda mowa ciała osoby nieśmiałej?

Wyglada bardzo podobnie, prawda? 

Ma zamkniętą mowę ciała, ponieważ nie chce się wychylać, nie chce, żeby ktoś mu zadał jakieś pytania, bo przecież jak nie będzie wiedzieć co odpowiedzieć to się ośmieszy… Z pewnością nie patrzy się innym w oczy i ma zimny, stoicki wyraz twarzy.

Zarówno osoby nieśmiałe i nieprzyjazne omijamy szerokim łukiem.

A jak zachowuje się osoba, która jest pewna siebie?

 • uśmiecha się
 • prawie zawsze ma kontakt wzrokowy z innymi
 • ma otwartą mowę ciała sprawiając wrażenie, że Cię akceptuję
 • wydaje się, że jest niesamowicie otwarta i możesz powiedzieć jej co tylko chcesz
 • zadaje pytania, pokazując w ten sposób, że jest szczerze Tobą zainteresowana, a poprzez to sprawia, że czujesz się komfortowo
 • ma wysoką energię
 • nie jest to najgłośniejsza osoba w pokoju, lecz pewnie i klarownie prowadzi rozmowę z innymiblank

blank
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY

Jak w 3-ch krokach stać się charyzmatyczną osobą?
W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę? Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju,[...]
Wyjdź ze strefy komfortu i zacznij robić rzeczy do których jesteś stworzony
Jest to specjalne 70 min nagranie video na żywo z kursu, który prowadziłam podczas mojego wystąpienia na jednym z sympozjów[...]
[Video] Czym są wartości wewnętrzne?
Jeżeli zdarza Ci się kreować efekt jojo i mimo ciężkiej pracy ciągle wracać do punktu wyjścia to……z poniższego video dowiesz się jak to zmienić oraz[...]
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>