Czy słyszałeś kiedykolwiek słynne powiedzenie:

„Jak angażujesz się w jedną rzecz, tak angażujesz się we wszystkie inne”?

Na tym opierają się wszystkie rezultaty w Twoim życiu.

Jednym z najważniejszych nawyków, który decyduje o tym czy idziesz w kierunku sukcesu czy porażki jest Twoje skupienie, a…

…skupienie jest determinowane przez klarowność.

Brak klarowności – czyli sytuacja kiedy nie wiesz co masz robić, powoduje zazwyczaj chaotyczne działanie, impulsywne podejmowanie decyzji i podążanie za celami innych ludzi. Dlatego ludzie, którzy osiągnęli swój życiowy sukces, podkreślają, że dokładnie wiedzą każdego dnia co maja zrobić i są skupieni w 100% na swoim dziennym celu.

Czy ty też tak masz, że często brakuje Ci czasu na zrobienie czegoś dla siebie?

Na zrobienie czegoś w kierunku Twojego celu?

Pozwól, że podam Ci przykład…

Prowadzisz dodatkowy biznes, jesteś przedsiębiorcą i chcesz w końcu zacząć z niego zarabiać lub wejść na kolejny poziom w tym biznesie… ale wydaje Ci się, że stoisz w miejscu, próbujesz wszystkiego, ale Twoje działania są jakby bardzo powolne, wydaje Ci się, że nie masz żadnych rezultatów?

Brak rezultatów bardzo często powoduje, że ludzie poddają się i powracają do swoich starych przyzwyczajeń czyli zaczynają działać bez żadnego planu. Jest to zachowanie bardzo niebezpieczne, ponieważ im częściej rezygnujesz z dyscypliny i skupiania się na swoim celu…

…tym głębiej nieproduktywny nawyk zakorzenia się w Twojej podświadomości, aż w końcu przestajesz zauważać, że cały swój czas i energię poświęcasz na cele innych ludzi.

blank


Twoja uwaga

Jednym z największych wyzwań, które mamy w naszym nowoczesnym życiu jest to, że mamy bardzo dużo wyborów. Każdy chce naszej uwagi, naszego czasu i zaangażowania.

Jeśli Ty nie zaczniesz świadomie kontrolować tego w co angażujesz swoje skupienie, ktoś inny będzie to kontrolować za Ciebie. Jedną z najważniejszych rzeczy w kontrolowaniu swojego czasu i skupienia jest wybieranie tylko tych rzeczy, które są dla ciebie ważne i spójne z Twoim celem.

Czy zadałeś sobie pytanie:

Do czego zmierzasz w swoim życiu?

Wiele osób ma z tym problem – oczywiście przeciętniaków a nie Ciebie – z odpowiedzią na pytanie dokąd zmierzają.

Wiele z nich bardzo dobrze wie czego NIE CHCE, ale tak naprawdę nie mają pojęcia czego CHCĄ, jaka zmianę wprowadzić w swoim życiu.

 • Chcą robić coś innego co daje im dochód, ale nie wiedzą co.
 • Chcą mieć inny związek, który da im spełnienie i zadowolenie, ale nie wiedzą jaki konkretnie.
 • Chcą mieć lepszy styl życia, ale nie maja sprecyzowane co to w ogóle dla nich znaczy.

Na czym się skupiasz?

Bardzo często są ta ambitne osoby, które chcą osiągać swoje cele i osiągnąć swój życiowy sukces.

Wstają rano, pracują ciężko, robią wszystko tak jak zostali nauczeni, jednak biegną gdzieś na oślep bez precyzyjnego planu.

Nic dziwnego, że klarowność tych osób jest rozproszona i robią wszystko i nic. Po paru latach takiego działania wewnętrzna motywacja i silna wola są kompletnie wypalone i taka osoba nie ma już nawet chęci i motywacji, żeby coś zmienić.

Dlatego stanie się klarownym, uświadomienie sobie czego chcesz jest bardzo ważnym elementem Twojego skupienia, które z kolei będzie Cie trzymać w drodze do Twojego celu każdego dnia.

To nie jest Twoja wina, że brakuje Ci czasu, jesteś rozproszony, wydaje się, że idziesz donikąd, ponieważ żyjemy w systemie, którego zadaniem jest zaangażowanie Twojego czasu, energii i Twoich pieniędzy.

Abyś spełniał ich cele a nie swoje!


ODBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK W PDF ,,FORMAT NAWYKÓW"

blank

Stań się klarowny, gdzie chcesz dojść.

Teraz chcę podać Ci przykład.

Przypomniała mi się pewna historia, kiedy rozmawiałam z przewodnikiem, który urządzał spływy pontonowe. Powiedział mi, że miał grupę młodych studentów, którzy nigdy nie byli na takim spływie.

Tego dnia warunki były bardzo ciężkie, a grupa była niedoświadczona. Powiedział, że na w skali od 1 do 10 poziom trudności wynosił 8 w tym przypadku.

Studenci zaczęli się denerwować. Kiedy rozpoczęła się ich przygoda byli bardzo rozproszeni, patrzyli się dookoła i uderzali w kamienie. Wówczas przewodnik zaczął krzyczeć do nich specyficzne rozkazy. Mówił, że jeżeli chcą przetrwać to muszą patrzeć na odlegle punkty, do których zmierzają na poszczególnych odcinkach.

Powiedział do nich:

„Kiedy pokażę konkretny punkt cała wasza uwaga i skupienie muszą być skierowane właśnie na ten punkt. Tam chcemy dotrzeć i w tą stronę wiosłujecie.

Nie martwcie się jeśli będziemy bardzo blisko kamieni. Najważniejsze, żebyście patrzyli się tylko w tym kierunku, do którego zmierzamy i żebyście zaangażowali całą swoją energię właśnie na ten punkt.”

Jak mi później powiedział celem tego rozkazu było sprawienie, aby studenci skupili się tylko na rozwiązaniu. W tym przypadku na dotarciu do mety pomiędzy przeszkodami nie zwracając na nie uwagi.

Zauważył, że kiedy zaczęli podążać za wskazówkami ich spływ stał się gładki i nie uderzyli w ani jedna skałę.

Tak samo jest w naszym życiu.

Kiedy Twoje skupienie idzie w kierunku celu wówczas, Twoje działanie będzie efektywne a Twoja podświadomość będzie z Tobą współpracować.

blank


Magiczne zdanie, które da Ci klarowność.

Wyobraź sobie, że jest rok od teraz. Spoglądasz w przeszłość i zdajesz sobie sprawę, że był to najlepszy rok jaki miałeś do tej pory.

Jak wyglądał ten miniony rok?

Co musiałoby się stać dla Ciebie, żeby ten rok był taki jaki chcesz? Żebyś budził się każdego ranka z motywacją, pełnym skupieniem i z przekonaniem, że wydobywasz swój pełny potencjał.

W Twojej pracy lub biznesie:

 • Ile zarabiasz miesięcznie?
 • Jaki rodzaj pracy/biznesu wykonujesz?
 • Pracujesz w domu czy dojeżdżasz do nowej lokalizacji?
 • Masz swój biznes, który dokonuje ekspansji i jak ona wygląda specyficznie?
 • A może pracujesz w korporacji i przechodzisz przez szczeble awansu? Jak wyglądają Twoje relacje z szefem i współpracownikami?

A Twoje życie osobiste:

 • Jak wyglądają relacje z Twoim partnerem życiowym?
 • Jak wyglądają relacje z Twoimi dziećmi?
 • Czy rozwijasz się i masz czas dla siebie?

Jak dokładnie ma wyglądać Twoje życie, każda jego sfera rok od teraz żebyś mógł spojrzeć wstecz i powiedzieć „to był najlepszy rok do tej pory!”

Stwórz wizję swojego celu

Kolejnym ważnym krokiem w utrzymaniu skupienia jest stworzenie wizji swojego celu.

Teraz kiedy odpowiesz na powyższe pytania napisz kilka zdań jak dokładnie chcesz, żeby wyglądał kolejny rok.

Jaka jest Twoja wizja we wszystkich sferach życia?

Bardzo ważnym aspektem, który pomoże Ci stać się klarownym jest to, abyś dowiedział się dlaczego chcesz zrobić daną rzecz. Zwiększy to dodatkowo Twoją motywacja.

Określ swoje powody!

 • Jaki jest Twój następny poziom dochodów?
 • Dlaczego chcesz stworzyć swój własny biznes?
 • Albo dlaczego już Twoja istniejąca firma ma się dalej rozwijać?
 • Dlaczego chcesz się wspinać po kolejnych szczeblach kariery?
 • Dlaczego chcesz mieć taki związek a nie inny ze swoim parterem?
 • Dlaczego chcesz stracić na wadzę i mieć taki rozmiar?

Odpowiedz na pytania i napisz konkretny cel na ten rok, który będzie podporządkowywał Twoje skupienie.

Dzięki klarowności i znając swój cel będziesz wiedział komu mówić nie i z czego rezygnować.

blank

Ćwiczenie, które da Ci totalną klarowność.

Zapisz swój cel np. chcesz zwiększyć swój dochód i mieć 10.000 zł miesięcznie.

Zadaj sobie pytanie dlaczego chcesz zwiększyć dochód do 10.000 zł miesięcznie?

Zapytaj się o to 7 razy, przy czym za każdym razem zapytaj się w oparciu o swoją ostatnią odpowiedz.

Podam Ci przykład.

Mój cel:

Napisanie książki o wysokiej produktywności.

1) Dlaczego? Ponieważ chce inspirować ludzi i wydobyć z nich pełen potencjał.

2) Dlaczego chcesz inspirować ludzi i wydobyć z nich pełen potencjał? Ponieważ uwielbiam pomagać innym w drodze do sukcesu.

3) Dlaczego chcesz pomóc innym w drodze do sukcesu? Ponieważ chce stworzyć społeczność ludzi, którzy dają wartość i są spełnieni.

4) Dlaczego chcesz stworzyć społeczność ludzi sukcesu? Ponieważ chce aby oni dalej inspirowali innych i mieli pozytywny wpływ na świat.

5) Dlaczego chcesz aby inni inspirowali kolejnych ludzi i mieli pozytywny wpływ na świat? Ponieważ chce sprawić pozytywną różnice na tym świecie.

6) Dlaczego chcesz sprawić pozytywną różnicę na świecie? Ponieważ chce zostawić po sobie legendę.

7) Dlaczego chcesz zostawić po sobie legendę? Ponieważ chce aby kolejne pokolenia korzystały z moich doświadczeń i wiedzy oraz doświadczeń i wiedzy innych ludzi, których udało mi się zainspirować.

Kiedy wiesz gdzie jesteś i gdzie chcesz dojść oraz dlaczego chcesz tam dojść, pozostała tak naprawdę tylko 1 rzecz a mianowicie „jak” – jak tam dojść?

Część 2

Po przeczytaniu i wykonaniu ćwiczenia z części 1 masz już klarowność – wiesz gdzie jesteś i gdzie chcesz dojść.

Masz też powód dlaczego chcesz tam dojść (bez tego powodu sukces nie ma szansy przetrwać).

Teraz kolejną rzeczą, która jest Ci potrzebna, to wiedza jak dojść do postawionego celu.

blank


Co zrobić żeby dojść do swojego celu?

Zanim przejdziemy do konkretnego planu działania, musimy uporać się z jednym problemem – Twoim własnym, ograniczającym Cię umysłem…

Jest on wrogiem Twojego sukcesu, zabierani Ci Twoje marzenia, Twój styl życia, blokuje Twój rozwój trzymając Cię w miejscu przez lata.

Innymi słowy jest to „wątpliwość”.

Wątpliwość, że dasz radę.

Wątpliwość, że jesteś wystarczająco dobry.

Te wątpliwości karmią Twoje ograniczające przekonania o sobie samym i własnych możliwościach osiągnięcia sukcesu. 

Wiedziałeś, że mentalność składa się z dwóch części?

W naszym umyśle istnieje mentalność sukcesu albo porażki.  To która z nich Ciebie dominuje, zależy od tego, którą częściej karmisz.

Historia kobiety z Nepalu

Przypomniała mi się pewna historia kobiety z Nepalu, która żyła ze swoją rodziną. Była ona najstarsza w  rodzinie i przekazywała swoją wiedzę i doświadczenie swoim bliskim każdego wieczoru dookoła ogniska.

Pewnego wieczoru zaprosiła swoje dzieci i wnuków na kolejną rozmowę.

Powiedziała, że cokolwiek dzieje się w naszym życiu zależy od dwóch wilków, które w nas żyją.

Dzieci z zaciekawianiem pytają się „jakich wilków”?

blank

Ona odpowiedziała, że mamy w sobie 2 postacie – wilki. Jeden wilk to wilk negatywny – jest on zawsze zazdrosny, złośliwy, cały czas uważa, że jak ktoś odniesie sukces to inny musi ponieść porażkę. Jego mentalność bazowała na niedostatku, konkurencji, wiecznej walce i widział wszystko dookoła jako negatywne.

Widział tylko złe rzeczy dookoła siebie. Wierzył, że ludzie zazwyczaj są źli, patrzył na świat jako na miejsce walki. Nic pozytywnego temu wilkowi się nie przydarzało, ponieważ ciągle widział szklankę do połowy pustą.

Następnie kobieta powiedziała, że mamy w sobie też drugiego wilka , który jest bardzo silny. Ten wilk cechuje się empatią, miłością, pozytywnym nastawieniem. Ten wilk wie, że może osiągnąć cokolwiek chce i świat odbiera jako przyjazne miejsce. Wierzy, że może osiągnąć cel a przy okazji pomóc innym. Zawsze widzi szklankę do połowy pełną.

Wówczas dzieci zapytały „ i co dalej”? Kobieta odpowiedziała, że te dwa wilki toczą ze sobą bitwę każdego dnia, tylko jeden z nich wygrywa. Następnego dnia toczą kolejną bitwę i kolejną, aż w końcu jeden wilk umiera w walce.

Który wilk wygrywa?

Wygrywa ten wilk, którego karmisz najczęściej…

Morał z tej historii jest bardzo spójny z naszym życiem, ponieważ my wszyscy mamy takie dwie postacie w naszych umysłach. Jedna postać to właśnie zwątpienie, które jest karmione negatywizmem, skupianiem się na porażkach, na tym co nie poszło dobrze, myśleniem o tym co jest źle.

Ten twór jest karmiony Twoimi ograniczającymi przekonaniami. Z kolei ten pozytywny to jest Twoja wizja, Twoje pragnienia, marzenia, wiara w siebie. Innymi słowy, karmisz tą pozytywną część siebie w momencie kiedy skupiasz się na swoich sukcesach, na tym gdzie chcesz dojść.  Wówczas Twoja energia idzie w kierunku Twojej wizji.

Bardzo silnym pożywieniem dla tej postaci jest praktykowanie wdzięczności, ponieważ to podwyższa Twoje wibracje, energie i sprawia, że Twoja podświadomość jest zorientowana na Twój sukces, Twoja pewność siebie wzrasta i inni patrzą na Ciebie jak na osobę sukcesu.

Jest to bardzo istotne żebyś karmił tego pozytywnego wilka każdego dnia o wiele więcej niż tego negatywnego, ponieważ kiedy ten drugi regularnie będzie dostawał od Ciebie energię, ta istota pozytywna umrze. Innymi słowy Twoja motywacja drastycznie osłabnie a Twoja inspiracja i wiara w siebie zniknie. Ludzie wówczas rezygnują ze swoich celów, marzeń i godzą się z tym co przynosi im los.


ODBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK W PDF ,,FORMAT NAWYKÓW"

blank

Ćwiczenie

Mam dla Ciebie ćwiczenie, które będzie „odżywiać” tego pozytywnego wilka w Tobie – wilka sukcesu a nie porażki.

Nawyk sukcesu – „w czym jestem dobry”.

Zazwyczaj jesteśmy uczeni, żeby skupiać się na naszych słabościach. Tymczasem badania potwierdzają, że nigdy nie będziesz tak samo dobry, a nawet w połowie tak dobry w danej rzeczy jak w jakiejś rzeczy, do której masz naturalny talent. 

Kiedy włożysz energie i skupienia w rzeczy, które przychodzą Ci łatwo, staniesz się w nich ekspertem, a to będzie mieć ogromny wpływ na wszystkie inne sfery życia, także finanse. Wówczas będziesz mógł  pozwolić sobie aby wynająć osoby do wykonania tych rzeczy, w których nie jesteś dobry abyś mógł się skupić tylko na tych w których jesteś dobry.

Nawyk sukcesu: skupianie się na rzeczach, w których jesteś dobry

blank


Jak osiągnąć taki nawyk?

Stwórz listę rzeczy: Jestem dobry w… 

Napisz z góry na dół w czym jesteś dobry, czym się interesujesz, co przychodzi Ci łatwo. Następnie obok napisz jak możesz udoskonalić tą konkretną umiejętność żeby stać się w niej ekspertem.

Uwaga: kiedy robisz to ćwiczenie skup się tylko na tym w czym jesteś dobry, nie patrz na swoje braki.

Chodzi o to żebyś karmił tylko tego pozytywnego wilka sukcesu a drugi żeby był zagłodzony – zero negatywnych myśli. Kiedy będziesz miał już listę oraz akcję przy każdej rzeczy każdego dnia rozwijaj i udoskonalaj jedną z tych umiejętności.

Powiem Ci jak ja to robię.

Na moje liście pojawiło się m.in. to, że jestem dobra w motywowaniu ludzi, inspirowaniu ich – akcja, która się pojawiła obok tej umiejętności to nauczenie się jak być mówcą motywacyjnym, co pozwoliło mi stworzyć z tego biznes. To też prowadziło do rozwoju kolejnych moich umiejętności  np. tworzenie programów i szkoleń.

I to doprowadziło do ekspansji mojego biznesu. Nigdy bym do tego nie doszła gdybym  skupiała się na tym co jest ze mną nie tak, na swoich wadach.

Nawyk sukcesu polega na tym, żebyś codziennie rano czytał listę tego w czym jesteś dobry. Każdego dnia zrobił chociaż jedną rzecz w kierunku rozwoju przynajmniej jednej rzeczy/umiejętności. Innymi słowy w ten sposób będziesz karmił pozytywną część siebie.

blank

Historia Przemka

Jednym z moich klientów jest Przemek, który sprzedawał samochody. Podczas naszego mentoringu biznesowego odkryłam, że marnuje swój czas i potencjał, ponieważ skupia się na tym w czym nie jest dobry.

Powiedział, że jest kompletnie niezorganizowany, że ma bałagan dosłownie wszędzie. Z drugiej strony jest on bardzo dobry w komunikacji z klientami, w sprzedaży. Ale kiedy wraca do biura jego uwaga płynie w kierunku całego bałaganu, który ma na biurku i martwi się, że nie jest zorganizowany. Traci dużo czasu na zorganizowanie się zamiast skupiać się na klientach.

Ustaliliśmy strategię skupiania się na jego mocnych stronach. Zatrudnił kolejną osobę do swojego biura, która sortowała wszystkie jego dokumenty, a sam Przemek mógł dzięki temu skupiać się tylko na pracy z klientam

blank


Jego sprzedaż się podwoiła, ponieważ zaczął poświęcać uwagę na to w czym jest dobry i od tego czasu nastąpiła w jego życiu równowaga. Pamiętaj, że kiedy robisz to w czym jesteś naturalnie dobry masz pełny sukces, masz więcej motywacji do działania.

Teraz Twoja kolej!

Zrób listę swoich mocnych stron już teraz, następnie napisz obok każdej umiejętności jak możesz ją dalej rozwijać.

Do dzieła!

P.S Pamiętaj czytaj tą listę każdego dnia.


ODBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK W PDF ,,FORMAT NAWYKÓW"

blank

blank
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY

Jak w 3-ch krokach stać się charyzmatyczną osobą?
W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę? Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju,[...]
Wyjdź ze strefy komfortu i zacznij robić rzeczy do których jesteś stworzony
Jest to specjalne 70 min nagranie video na żywo z kursu, który prowadziłam podczas mojego wystąpienia na jednym z sympozjów[...]
[Video] Czym są wartości wewnętrzne?
Jeżeli zdarza Ci się kreować efekt jojo i mimo ciężkiej pracy ciągle wracać do punktu wyjścia to……z poniższego video dowiesz się jak to zmienić oraz[...]
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>